Grūtniecības tests – mīti un patiesība

 

Grūtniecība reizēm ir cerēts, reizēm gluži pretēji – negaidīts notikums. Par to var liecināt dažādi simptomi, piemēram, slikta dūša, reiboņi, pastiprināta apetīte, taču visprecīzāko atbildi pirms došanās pie ārsta sniedz grūtniecības tests. Kā izvēlēties sev atbilstošāko testu, cik precīza ir šī grūtniecības noteikšanas metode, kā arī citiem svarīgākajiem jautājumiem atbild Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācijas valdes locekle Ineta Vasaraudze.  (Sīkāka info par dakteri: www.vasaraudze.lv).

 

Kādi simptomi un izmaiņas sievietes ikdienā liecina, ka viņa, iespējams, ir stāvoklī?
I.V: Dzīvē nenotiek kā Kolumbijas seriālos, kur sieviete krīt ģībonī, un visiem ir skaidrs – viņa ir stāvoklī. Krūšu piebriešana, krūšu galu krāsas maiņa no rozā uz brūnu, slikta dūša – šīs izmaiņas parasti uzskata par agrīnas grūtniecības simptomiem. Tas viss notiek, taču daudz, daudz, daudz vēlāk, kad sievietes asinīs ir izveidojies grūtniecības hormons. Agrīnajā stadijā sievietei nebūtu jājūt nekas. Galvenais rādītājs ir aizkavējušās mēnešreizes.

Tomēr jūsu pieminētie simptomi man kā sievietei ir ļoti satraucoši. Vētru ūdens glāzē es varētu sacelt arī tad, ja pēkšņi parādītos slikta dūša vai palielinātos krūtis. Ko jūs stāstāt sievietēm, lai viņas nomierinātu?
I.V: Būtiskākais, kas ir jāzina – augļa ola apaugļojas 24 stundu laikā pēc ovulācijas un pēc tam septiņas dienas ceļo no olvada viena gala līdz dzemdei. Šajā periodā veidojas blasticīti, pēc tam embrijs, taču tas neražo grūtniecības hormonu. Grūtniecības hormons rodas tajā brīdī, kad apaugļotā olšūna saskaras ar dzemdes sieniņu un cenšas ielauzties tajā. Tikai tajā brīdī hormons parādās sievietes asinīs. Sievietes ir dažādas un vidēji tas notiek septiņas, desmit vai četrpadsmit dienas pēc apaugļošanās. Tomēr ļoti reti cilvēks zina, kad apaugļošanās ir notikusi. Ir nenormāli, ja pārim ir viens sekss Ziemassvētkos un tad tiek gaidīta grūtniecība. Parasti cilvēks nezina, kura bijusi tā īstā reize, tāpēc galvenais rādītājs ir aizkavējušās mēnešreizes.

Ar seksu nodarbojas ne tikai pieauguši cilvēki, bet arī jaunieši. Vai visi grūtniecības testi paredzēti visām vecuma grupām?
I.V: Oficiāli dalījums nepastāv, taču nenoliedzami starp dažādām vecuma grupām ir atšķirības testa izvēlē. Jo sieviete ir vecāka, jo viņa ir apdomīgāka, tāpēc var izvēlēties vienkāršāku testu un to precīzāk izmantot. Jo sieviete ir jaunāka, jo viņai svarīgāk nolasīt testu ātrāk, tūlīt un uzreiz, tāpēc ieteicams izvēlēties Maria Express testu. Pirmkārt, tāpēc, ka testu var veikt ar jebkuru urīna porciju. Proti – man ienāca prātā, iegāju aptiekā, nopirku testu, to izdarīju un man ir skaidrs, kas ar mani noticis. Citi testi veicami tikai ar rīta urīna porciju. Otrkārt, Maria Express tests ir ļoti vienkāršs un higiēnisks, tā veikšanai nav nepieciešami īpaši apstākļi, un to var izdarīt arī sabiedriskā telpā.

 

Vai grūtniecības testa rezultāts vienmēr ir 100% precīzs?
I.V: Ir bijuši gadījumi, kad sieviete uztaisa testu, nogaida noteikto laiku (ne ilgāk kā piecas minūtes) un tas ir negatīvs. Paiet desmit minūtes, tests nav izmests ārā un pēkšņi parādās pozitīvs rezultāts. Kā tad īsti ir? Protams, ka tests ir negatīvs, jo testeris ir izžuvis un uzrādījis viltus pozitīvo rezultātu. Ja tests veikts pareizi, tas būs precīzs.

Kāda nozīme, izvēloties testu, ir cenai?
I.V: Vispopulārākie ir strip testi, jo tie ir lētākie, taču ar tiem arī visbiežāk rodas grūtības. Sievietes mēdz apjukt – kurš gals ir jāmērc, cik dziļi jāmērc, kas jānoplēš, lai nolasītu testu? Gadās arī tā, ka dienas beigās sieviete attopas, ka divas dienas ir aizkavējušās mēnešreizes. Tad tiek taisīti divi testi: viens vakarā, kam būtībā nav jēgas, jo parastie testi veicami ar rīta urīnu, un otrs no rīta. Cenai šajā gadījumā nebūtu jāpievērš uzmanība, jo, ja tests ir veikts nepareizi vai nezini kā to nolasīt, būs jāņem vēl viens tests. Maria Express testu var lietot jebkurā laikā un tas ir ļoti vienkāršs, tāpēc labāk izvēlēties vienu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply